Şu anda binbir çeşni, ekmek, et yemeği, hamur işi, kek, menü, pratik lezzetler, RECELLER, salata, sebze yemekleri, tatlı, kaynakçalarımizdan "binbircesni-B" kaynakçasının; Kadınca, Yemek Tarifleri, kategorilerisinde yer alan "Ev Yapımı Kızılcık Marmelatı Nasıl Yapılır?" girdisini incelemektesiniz.
 
 
 
Merhaba Sevgili Arkadaşlar;
 
Hani demiştim keskin tadı lezzeti şifası kendine has diye işte bu güzel meyvanın marmelatında sıra,hadi bu hafta herkes halk pazarından kızılcık alıp miss gibi ev yapımı kızılcık marmelatı yapsın..
 
Hazırları 350 gr. 5 tlden başlıyor siz 5 tl hatta daha az vererek 1 kilo marmelat elde edersiniz hem ailenize ev yapımı marmelat yedirmenin hazzı hiçbir şeye değişilmez :) )
 
 
malzemeler;
 • 1 kg. Kızılcık
 • 1.5 Kg Şeker
 • 10 Adet ufak Limon Tuzu veya Yarım Limon Suyu
 • 1 Çay Kaşığı Tereyağı
 • 1-2 Su Bardağı Su (kızılcıkları haşlamak için)
 
Kızılcık Marmelatı Nasıl Yapılır?
 1. Kızılcıklar temizlenip yıkanır ve tencereye konur üzerine su ilave edilir ve 10 dakika pişmeye bırakılır. Su üzerinin geçmesine gereke yok siz arada sırada kaşıkla karıştırıp kızılcıkların hepsinin haşlanmasını sağlayın fazla su koyarsanız marmelatınızın kıvamı değişir..
 2. Kızılcıkları kevgire,süzgece veya deliği çok büyük olmayan bir süzgeçten ezerek geçirin sadece çekirdekleri kalacak.
 3. Süzgeçten geçmiş kızılcıkları tekrar tencereye aktarın üzerine şekeri ekleyin ve marmelat kıvamına gelene kadar kısık ateşte pişirin.Bu işlem uzun sürebiliyor.
 4. Kıvam Kontrolü;Bir tatlı kaşığı pişen marmelattan alıp düz bir tabağa damlatın ve tabağı oynattığınızda su gibi akmıyorya kıvamı tamamdır.
 5. Kıvam alınca limon suyunu veya tuzunu ,tereyağı ekleyin ve 5 dakika daha kaynatın altını kapatın.
 6. Hemen tüketmeyecekseniz sıcakken kavanozlara koyun ve ters çevirin..
 7. Limon suyu son anda eklenmelidir.
 8. Afiyet olsun.