Şu anda binbir çeşni, ekmek, et yemeği, hamur işi, kek, menü, pratik lezzetler, salata, sebze yemekleri, tatlı, kaynakçalarımizdan "binbircesni-B" kaynakçasının; Kadınca, Yemek Tarifleri, kategorilerisinde yer alan "Süt Reçeli / Dulce De Leche Nasıl Yapılır?" girdisini incelemektesiniz.
 
 
 
Merhaba Sevgili Arkadaşlar,Hayırlı Cumalar;
 
Yıllar önce Leyya Bags‘de sonra Dısalce de gördüm iki kere başarısız deneme teşebbüüsümden sonra gözümü karartıp tekrar deneme kararı aldım.Ve anladım ki yeterince sabretmediğimden diğer denemelerde başarısız olmuşum yapım aşaması oldukça uzun sürüyor daha doğrusu benim öyle sürdü kimisinin 1 saatte oluyormuş ben sanırım kısık ateşte pişirme hatası yaptım.
Süte karbonatı eklerken muhakkak ocağı kısın ve çırpıcıyla karıştırmaya devam edin çünkü karbonat sütü kabartıp taşırma yapabiliyor taşmaması için ocağı kısmalısınız.Kabarma olayını atlattıktan sonra ocağı tekrar orta ateşte açın ki pişirme süresi uzamasın ben arada yüksek ateşe çevirdim çünkü 3 saatim dolmaya ve sabrım tükenmeye başlamıştı :) )
Ben rengi kıvama gelmesine rağmen olmayacak korkusuyla biraz daha pişirdim o yüzden rengi biraz daha koyu ve birazpütürlü oldu fakata karamel kokusu ve lezzetinde hiç bi fark yok daha doğrusu siz istediğiniz renge gelince altını kapatın.
Sonuçta başarıya ulaştım ve nurtopu gibi bir süt reçelim oldu nam-ı diğer karamelim :) )
Tarif neredeyse unıversal bir tarif :) ) değişmeyen ölçüleriyle yerli yabancı her sitede aynı:)) Sizde bu farklı lezzeti denemek isterseniz buyrun;
 
Dulce de Leche -Süt Reçeli;
 
malzemeler;
  • 1 Lt. Süt
  • 1 silme Çay Kaşığı Kabartma Tozu
  • 1 Su Bardağı Şeker –bardağım küçüktü ekstradan yarım bardak daha koydum
Dulce De Leche -Süt Reçeli Nasıl Yapılır?;
  1. Süte şekeri ekleyip kaynamaya bırakıyoruz benim sütüm taze olduğundan önce sütümü kaynatıp sonra şekeri ilave ettim.
  2. Kabartma tozunu ekleyin ve ocağı hemen kısın ki k.tozu sütü kabartıyor, taşma yapmasın.
  3. Kabarma bitince ocağı tekrar açın ve başından yada mutfaktan ayrılmayın sık sık karıştırın.
  4. Bir süre sonra renk değişip kıvamı cıvık muhallebi gibi olacak bu kıvama geldiğinin belirtisi.Siz bu kıvama ve istediğiniz renge gelince altını kapatın.
  5. Soğuyunca kavonoza koyup buzdolabında muhafaza edin.
  6. 1lt süt reçel olunca 3′te 1′i kadar kalıyor ben 3 lt den yaptın siz istediğiniz miktarda yapabilirsiniz.
  7. Kaynattığınız tencere derin olsun kabarma olduğunda taşmaması için…